The economics of chlorophyll (and other products)

leaf in sunlight

A year or so ago, I recorded this video comparing the various chlorophyll options at Caring Sunshine.

The reason I am bringing up this video again is not because of which of our chlorophyll options is the best value (Chlorophyll ES, by the way), but to remind you of how we think you can effectively price-shop supplements in any category.

And, let’s be real: this is a good time to talk about how you can save money. There does not seem to be a lot of extra money lying around these days 🙂

Let’s talk about this in terms of questions that we typically get at Caring Sunshine. Here are two very common ones:

  • How many capsules are in the bottle?
  • How much does the product cost?

The main problem with these questions is that they are focused on the wrong things. When considering the cost of supplements, your primary focus should be on a metric that few companies readily provide: the cost per day.

If a product contains 30 tablets and the instructions call for you to take one per day, that represents a 30-day supply. If the price is $30, the cost per day is $1.

Asking how many capsules are in a bottle is not helpful unless you know how many of those capsules you will be taking each day. Only when you know both numbers can you accurately calculate your actual cost.

At Caring Sunshine, we provide the cost per day for every product and even give you the ability to sort and filter products based on cost per day. It is important to us that you have that information.

I wish I could say it is that easy to price shop supplements, but it isn’t. As you hear me discuss in the video above, you sometimes need to isolate down to the active ingredient in products, normalize the amounts of active ingredients between products, and then compare the cost per day based on the quantity of those active ingredients.

And obviously, there are other factors that can complicate things as well: the quality of ingredients, the form of the ingredients, and much more.

However, if cost is your primary concern, cost per day is a metric you should consider first. Get used to looking at the cost per day on Nature’s Sunshine products if you can.

One last tip, which most of you will find obvious. With no exceptions, buying bigger sizes (when available) always saves you money. There is a big difference in the cost per day between buying the 180-count Vitamin D3 vs the 60-count Vitamin D3. You also save money buying the 2-pack of Chlorophyll ES vs the single bottle.

Photo by Corinna on Unsplash